Kategorie: Wszystkie | media | newsy | oddziały | relacje | video
RSS
czwartek, 26 maja 2011
Stefan Chwin w Muzeum Literatury - relacja

Fot. Maciek Bociański / ML

W drugim z serii spotkań pt. „Formuły retoryczne” udział wziął Stefan Chwin, który przedstawił tezę: „Warta uwagi jest tylko taka literatura, która stawia niebezpieczne pytania (teologiczne i inne)”. Polemikę z pisarzem podjęli: Kamila Pawluś, Jaś Kapela oraz Karol Samsel.

Przedstawiamy fotografie oraz relację filmową ze spotkania - zobacz

23:41, muzeumliteratury , relacje
Link
poniedziałek, 02 maja 2011
"Formuły retoryczne" w Muzeum Literatury: Jerzy Sosnowski w obronie metafizyki

Przedstwiamy materiał filmowy z pierwego spotkania z cyklu "Formuły retoryczne". Naszym gościem był Jerzy Sosnowski, który rozwinął tezę: "W obronie metafizyki: ksiażki nie muszą mówić o kwestiach społecznych, żeby być ważne". Spotkanie odbyło się 18 kwietnia w Muzeum Literatury.

„Zaproszenie z Muzeum Literatury do tego wystąpienia sprowokowało mnie do przygotowania manifestu literackiego, ze wszystkimi zaletami i wadami tego gatunku” – powiedział nasz gość. Mowa rozpoczęła się od zarysowania sytuacji społeczno-politycznej, wokół której toczy się życie literackie w Polsce. Przedstawiamy całość wystąpienia Jerzego Sosnowskiego:

[relacja wideo: Piotr Dymmel - kamera, Bartłomiej Kwasek - montaż]

W drugiej, polemicznej części spotkania głos zabrały osoby z trybunału retorycznego. Tutaj czas debaty był ściśle określony: cztery minuty na wystąpienie każdej osoby z trybunału, minuta na replikę Jerzego Sosnowskiego. Przedstawiamy zapis wideo pierwszej rundy polemicznej: Krzysztof Grochowski, Karolina Szczypek i Justyna Szpanowska vs Jerzy Sosnowski. Film odtwarza się jako playlista złożona z trzech części (można wybrać poszczególną część):

Fotografie ze spotkania można obejrzeć m.in. na naszym profilu na Facebooku - tutaj

środa, 09 marca 2011
TVN 24 w Muzeum Literatury o Władysławie Bartoszewskim

TVN 24 nagrał u nas jeden z odcinków swojego filmu o Władysławie Bartoszewskim. Justyna Pochanke rozmawiała w czytelni ML z Profesorem o Tygodniku Powszechnym. A my przygotowaliśmy relację z wydarzenia.

wtorek, 08 marca 2011
Relacja z warsztatów rodzinnych z Markiem Jaromskim

6 marca w Muzeum Literatury odbyły się rodzinne warsztaty plastyczne, które prowadził artysta Marek Jaromski. Było malowanie aniołów, portretów rodzinnych oraz wielkiego płótna rozciągniętego na podłodze sali audiowizualnej. Wraz z dziećmi stworzyliśmy pokaźną, anielską galerię.

Przygotowaliśmy dla Państwa relację wideo, zdjęcia oraz skany niektórych prac - tutaj

[Relację przygotowali: Piotr Dymmel - kamera, Maciek Bociański - fotografie, Bartłomiej Kwasek - montaż]

poniedziałek, 20 września 2010
Tomasz Stańko, Rafał Księżyk - zdjęcia z Klubu Księgarza

Wrzuciliśmy na Facebooka fotografie Anny Kowalskiej (ML) z wieczoru promocyjnego z okazji przyznania nagrody Warszawskiej Premiery Literackiej Tomaszowi Stańce i Rafałowi Księżykowi za: „Książkę marca 2010 r.” - ZOBACZ

11:21, muzeumliteratury , relacje
Link
czwartek, 29 lipca 2010
Koncert na taśmy szpulowe, czyli jak digitalizujemy

fot. Maciej Bociański / MLMagnetofon szpulowy "Koncert", fot. Maciej Bociański / ML

Muzeum Literatury jest w posiadaniu katalogu 3500 nagrań wizualno–fonicznych, z czego ponad 2000 to taśmy szpulowe, na których znajdują się rozmowy z ludźmi kultury, zapisy fragmentów prozy i poezji, czytanych przez samych autorów. Dysponujemy nagraniami wywiadów, m.in.: z Tadeuszem Konwickim, Agnieszką Osiecką, Ryszardem Kapuścińskim, Jerzym Ficowskim, Joanna Chmielewską, Eustachym Rylskim, Edmundem Niziurskim, Władysławem Terleckim, Józefem Henem, Ernestem Bryllem czy Janem Himilisbachem.

Dział Foniczny, w którego posiadaniu znajdują się zbiory, od pięciu lat zajmuje się ich digitalizacją, która jest czynnością łączącą dwa światy i dwie całkowicie różne epoki. Za pomocą magnetofonu szpulowego KONCERT M3201 odtwarzany zostaje dźwięk, który przenoszony jest bezpośrednio do programu Adobe Audition. Zgrywanie odbywa się w tempie 1:1. Zapis cyfrowy jest następnie poddawany procesowi czyszczenia i zapisywany w formacie wave (WAV) na płytach CD, dyskach twardych, a następnie - katalogowany.

Koledzy z działu fonicznego opanowali obsługę i konserwację magnetofonu KONCERT do perfekcji. Znają każdą jego część i są w stanie odczytać na nim nawet wiadomości zaszyfrowane przy pomocy Enigmy – takie przynajmniej sprawiają wrażenie.

Dział Foniczny udostępnia informacje o swoich zbiorach pod tel. 22 831 40 61, wew. 118, lub adresem: foniczny@muzeumliteratury.pl

Zdjęcia Macieja Bociańskiego.

fot. Maciej Bociański / ML

fot. Maciej Bociański / ML

fot. Maciej Bociański / ML

fot. Maciej Bociański / ML

fot. Maciej Bociański / ML

fot. Maciej Bociański / ML

fot. Maciej Bociański / ML

fot. Maciej Bociański / ML

fot. Maciej Bociański / ML

czwartek, 15 lipca 2010
Kazimierz Kutz w Muzeum Literatury - fragment spotkania

kamera: Piotr Dymmel / ML

Oto fragment spotkania z Kazimierzem Kutzem. Autor "Piątej strony świata", we właściwy sobie sposób, przedstawia okoliczności powstania swojej debiutanckiej powieści.

10:28, muzeumliteratury , relacje
Link
wtorek, 13 lipca 2010
Warsztaty muzyczne dla dzieci "Fortepian Chopina" - zdjęcia

fot. Maciej Bociański / MLfot. Maciej Bociański / ML

Dzieci podczas warsztatów z Maliną Sarnowską i pianistą Tomaszem Pawłowskim. Więcej fotografii - ZOBACZ

12:04, muzeumliteratury , relacje
Link
czwartek, 01 lipca 2010
Koncert Wiatraków u Broniewskiego

fot. Maciej Bociański

fot. Maciej Bociański

fot. Maciej Bociański

fot. Maciej Bociański

fot. Maciej Bociańskifot. Maciej Bociański / ML

21:11, muzeumliteratury , relacje
Link
środa, 23 czerwca 2010
Fotografie z przedstawienia "Podróż z pchłą Szachrajką"

fot. Anna Kowalska / MLfot. Anna Kowalska / ML

Prezentujemy zdjęcia Anny Kowalskiej ze spektaklu "Podróż z Pchłą Szachrajką" - przedstawienia TEATRU LEKTUR dla najmłodszych gości Muzeum Literatury. Na show składają się wiersze Juliana Tuwima i Jana Brzechwy ułożone w zabawną i barwną historię przez Annę Seniuk, która jest także reżyserem spektaklu. Wystąpili: Kinga Ilgner i Maciej Wojdyła.

Motywem przewodnim widowiska jest podróż Pchły, która na swej drodze spotyka postaci z innych bajek: Samochwałę, Skarżypytę i zwierzęta z ZOO Jana Brzechwy.

Zdjęcia z przedstawienia "Podróż z Pchłą Szachrajką" - zobacz

12:28, muzeumliteratury , relacje
Link
 
1 , 2 , 3 , 4
| < Lipiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          Rynek Starego Miasta 20
00-272 Warszawa
tel. 022 831 40 61 (centrala)
tel./fax 022 831 76 92
Blogiem dowodzi: BJK

stat4u