Kategorie: Wszystkie | media | newsy | oddziały | relacje | video
RSS
środa, 11 maja 2011
Formuły retoryczne: Stefan Chwin, literatura i niebezpieczne pytania

Młodzi autorzy versus Stefan Chwin. Literatura i niebezpieczne pytania. Konfrontacja pokoleniowa oraz dyskusja o koncepcji literatury.  W drugim z serii spotkań pt. „Formuły retoryczne" udział weźmie Stefan Chwin, który rozwinie następującą tezę:

„Warta uwagi jest tylko taka literatura, która stawia niebezpieczne pytania (teologiczne i inne)"

W rozmowie z gościem uczestniczyć będzie tzw. trybunał retoryczny, który podejmie polemikę z autorem. W trybunale retorycznym zasiądą: Kamila Pawluś, Jaś Kapela oraz Karol Samsel.

Wprowadzenie do wieczoru – Jarosław Klejnocki – dyrektor Muzeum Literatury. Spotkanie moderować będzie Marzena Maciujewicz.

• Kamila Pawluś – poetka, redaktorka, tłumaczka. Zastępca redaktora naczelnego kwartalnika „Tekstualia"

• Jaś Kapela – pisarz, poeta, felietonista, slamer. Członek Krytyki Politycznej

• Karol Samsel – poeta, recenzent, badacz literatury, doktorant Wydziału Polonistyki UW

Spotkanie odbędzie się 16 maja o godz. 18.00 (poniedziałek) w Muzeum Literatury na Rynku Starego Miasta 20 w Warszawie.

„Formuły retoryczne" to nowy cykl spotkań z pisarzami, organizowany przez Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Do rozmowy zaprosiliśmy czołowych polskich prozaików różnych pokoleń. Punktem wyjścia comiesięcznych dyskusji będzie określona teza, którą nasi goście postarają się obronić.

Zapraszamy 16 maja do Muzeum Literatury na Rynek Starego Miasta 20. Będzie gorąco.

11:46, muzeumliteratury , newsy
Link
piątek, 25 marca 2011
UWAGA: poszukujemy współpracowników/wolontariuszy

Poszukujemy osób, które chciałyby podjąć współpracę z działem promocji Muzeum Literatury przy organizacji nowego cyklu eventów w Warszawie. Będziemy wspólnie projektować działania, mamy szansę razem stworzyć coś ciekawego. Praktyki są bezpłatne. Imprezy ruszają już w kwietniu. Zgłoszenia: info@muzeumliteratury.pl. Szczegóły przekażemy mailem. Polecamy się.

środa, 16 marca 2011
"Skond pochodzoł ludzie a skond chmury?"

Jeden z naszych ulubionych tekstów z warsztatów budowania i pisania książek "[z]Ręcznie napisane":

Ludzie pochodzoł
z mięsa i
koty tosz
pochodzoł z
Męsa
i ptaki pochodzoł z
Mięsa
Chmury pochodzoł z?

Pełna relacja z warsztatów (foto & wideo) - tutaj

fot. Anna Kowalska / ML

Fot. Anna Kowalska / ML

poniedziałek, 07 marca 2011
Rozbudowa Muzeum Literatury

W czwartek 24 lutego 2011 r. odbyło się w Muzeum Literatury spotkanie poświęcone planom przebudowy i dopuszczalnej ze względów konserwatorskich i architektonicznych modernizacji zespołu kamienic siedziby głównej Muzeum. Przygotowaliśmy krótką relację wideo ze spotkania. Szczegóły dostępne tutaj.

[materiał zrealizowali: Piotr Dymmel - kamera, Bartłomiej Kwasek - montaż, w materiale użyto zdjęć Anny Kowalskiej]

10:43, muzeumliteratury , newsy
Link
Konkurs literacki "Pamiętnik z okresu dojrzewania"

Muzeum Gombrowicza organizuje konkurs literacki "Pamiętnik z okresu dojrzewania". Opowiada Ewa Witkowska. Szczegóły i regulamin tutaj.

poniedziałek, 14 lutego 2011
Serwis podcastowy już działa

W serwisie podcastowym prezentujemy audycje poświęcone bieżącym wydarzeniom w muzeum oraz fragmenty unikalnych nagrań z naszego archiwum fonicznego, które opatrujemy wstępem i komentarzem.

Uruchomiliśmy podstronę z podcastami - tutaj. Serdecznie zapraszamy.

14:46, muzeumliteratury , newsy
Link
środa, 09 lutego 2011
W przygotowaniu podcast z Markiem Ałaszewskim

Marek Ałaszewski - fot. Maciek Bociański / MLMarek Ałaszewski - fot. Maciek Bociański / ML

Przygotowujemy około godzinny podcast z udziałem Marka Ałaszewskiego, kompozytora, wokalisty, malarza, lidera legendarnej grupy muzycznej "Klan", autora oratorium do "Podróży Trzech Króli wg T.S. Eliota". Z naszym gościem rozmawia Łukasz Kossowski, szef Działu Sztuki ML. W podcaście zaprezentujemy obszerne fragmenty oratorium. Premiera podcastu niebawem.

czwartek, 03 lutego 2011
Gabriela Zapolska graficznie - konkurs

Gabriela Zapolska - graficznie

Sophisti.pl we współpracy z Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza ogłasza konkurs „Zapolska graficznie”.

Zadaniem konkursowym jest przygotowanie grafiki inspirowanej sylwetką Gabrieli Zapolskiej. Spośród nadesłanych prac jury wyłoni najciekawsze projekty, które zostaną zaprezentowane podczas Nocy Muzeów 14 maja 2011 r.

W 2011 r. przypada 90-ta rocznica śmierci Gabrieli Zapolskiej. To doskonała okazja, aby poprzez wystawę i konkurs przypomnieć jej bogatą twórczość i osobowość. Konkurs będzie dopełnieniem wystawy, która będzie pokazywać nie tylko wielką pasję Zapolskiej, jaką był teatr, ale również mniej znany dorobek prozatorski i epistolograficzny, jak również ogromną pracę publicystyczną.

Bogatą wystawę dopełnią dzieła młodych artystów i grafików, którzy zainspirują się życiorysem, twórczością i osobowością Gabrieli Zapolskiej.

Aby wziąć udział w konkursie należy przygotować grafikę i zamieścić ją w specjalnym panelu zgłoszeniowym na portalu sophisti.pl

Czas trwania konkursu:
1 luty – 15 kwiecień 2011

Finał:
Noc Muzeów 14 maja 2011

Jury:
Małgorzata Górzyńska (Muzeum Literatury)
Witold Błażejowski - artysta plastyk współpracujący z Muzeum Literatury

Spośród nadesłanych prac Jury wyłoni od 6 do 12 projektów, które zostaną zaprezentowane w przestrzeni Muzeum Literatury podczas Nocy Muzeów 14 maja 2011 r.

O konkursie czytaj na stronie Sophisti - więcej

środa, 26 stycznia 2011
Artliteria o "Prześwicie"

artliteria

Artliteria - blog poświęcony designowi, kampaniom promującym czytelnictwo, ukazujący najlepsze - ze względu na brak dobrych rodzimych wzorców - głównie zagraniczne realizacje, napisał o naszej wystawie "Prześwit. Drzewa wysokie, drzewa mówiące".

Zabawne, jak twórcom wystawy "Prześwit" udało się połączyć w jedną całość siłę ludzkiej osobowości. Z belek ze zrujnowanego dworku, z materii słowa i skojarzeń, powstała poezja. Od Homera do Herberta. Sami organizatorzy mówią, że „drzewa symbolizują poetów towarzyszących w drodze tym, którzy podejmują ryzyko poszukiwania istoty bytu”. Aczkolwiek symbol to za mało. Lepią poetów na nowo i z nowym znaczeniem pojęcia „treści”. Ile oczu, tylu twórców. Od Homera do Herberta biorę zatem w gruby cudzysłów - pisze Joanna Panek.

Całość razem ze zdjęciami Maćka Bociańskiego tutaj.

wtorek, 14 grudnia 2010
Dlaczego podcasty są ważne dla nas i dla naszych odbiorców oraz co z tego wynika

Po dłuższych przymiarkach i krótkim rozbiegu technicznym uruchomiliśmy serwis z podcastami. W pierwszym odcinku udostępniamy wypowiedź Jana Józefa Lipskiego, krytyka i historyka literatury, postaci legendarnej. Lipski mówi o swojej rodzinie, opowiada niespiesznie, momentami ucieka w gawędę, ale nagranie cały czas urzeka.

Nasze archiwa foniczne to prawdziwa kopalnia literacka. Każdy z pisarzy prezentuje siebie, swoją twórczość i biografię w specyficzny, sobie tylko właściwy sposób. Nie ma dwóch takich samych nagrań, dwóch takich samych opowieści. Wkrótce przekonacie się Państwo, jak bardzo różnorodny jest to świat i jak bardzo wciągający.

Jak będziemy robić podcasty?

Serwis podcastowy jest ważny z wielu względów. Przede wszystkim czyni możliwym szeroki dostęp do naszych archiwów fonicznych, gdzie zgromadzone są unikatowe nagrania, wypowiedzi często już nieżyjących twórców. Udostępniając nasze archiwa foniczne poprzez podcasty będziemy starali się starannie je wyselekcjonować oraz opracować, podając komentarz na wstępie. Podcasty wpiszą się niewątpliwie w promocję "literatury mówionej", będą popularyzować opowieści dawno zapomniane, historie, anegdoty, impresje pisarskie, a także fragmenty twórczości w wersji odautorskiej.

Nowoczesność to umiejętność twórczego czerpania z tradycji

Podcasty są ważne także jako medium. To bardzo nośny i aktualny sposób na dotarcie do odbiorcy. Podcast będzie można ściągnąć i wysłuchać poprzez odtwarzacz mp3. Zachować go na dysku, wysłać link do źródła i podzielić się ze znajomym. Muzeum będzie te działania wspierać przez wszystkie swoje kanały społecznościowe.

Podcasty pełnią bardzo ważną rolę - taką, jaką niegdyś pełniło radio u początków swego istnienia. To rodzaj "intymnego" kontaktu z autorem wypowiedzi, nie przerywanego żadnym szumem informacyjnym, obecnym we współczesnych środkach komunikacji (nie ma reklam, nie ma ramówki, w której należy się zmieścić). W przypadku tych nagrań słuchacz będzie miał do czynienia nie tylko z literaturą, opowieścią, anegdotą, ale także z barwą głosu autora, detalem, naturalnym sposobem artykulacji - a więc z tym wszystkim, z czym mamy okazję obcować w prywatnej, uważnej rozmowie.

Co z tymi podcastami?

Instytucje kultury, placówki muzealne, wydawcy będą zmuszeni do tworzenia własnych serwisów podcastowych i tylko kwestią czasu jest to, kiedy próby takich serwisów zaczną się pojawiać w polskich placówkach kulturalnych*. Muzeum Literatury wychodzi naprzeciw pewnym tendencjom (już wyraźnie obecnym poza granicami naszego kraju). Mam nadzieję, że każdy kolejny, dobrze opracowany przez nas podcast przyniesie Państwu mnóstwo frajdy i zainspiruje do sięgnięcia po książkę danego autora.

Do usłyszenia.

Bartłomiej Kwasek
ML

* oczywiście świetny serwis podcastowy ma Polskie Radio (i inne stacje radiowe jak np. TOK FM) - ale tutaj rzecz się rozumie sama przez się; Wydawnictwo Znak przez pewien czas nieśmiało przysposobiało się do podcastów, choć na stronie internetowej wydawcy bardzo trudno znaleźć jakiś ich ślad - projekt nie jest systematycznie rozwijany.
__

Patrz też:

  • Pracownia foniczna Muzeum Literatury - czytaj
20:52, muzeumliteratury , newsy
Link
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 9
| < Lipiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          Rynek Starego Miasta 20
00-272 Warszawa
tel. 022 831 40 61 (centrala)
tel./fax 022 831 76 92
Blogiem dowodzi: BJK

stat4u