Kategorie: Wszystkie | media | newsy | oddziały | relacje | video
RSS
wtorek, 28 września 2010
Laureat Nagrody Kościelskich 2010

Tegorocznym laureatem Nagrody Kościelskich został Marcin Kurek, urodzony w 1970 roku iberysta i tłumacz, wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego, laureat Nagrody "Literatury na Świecie" za przekład wierszy Joana Brossy. Jury nagrodziło jego poemat "Oleander" wydany przez Zeszyty Literackie. W uzasadnieniu czytamy, iż "jury nagradza poemat o oczarowaniu kulturą i literaturą, opowieść o zatruciu kwiatem przywiezionym znad Morza śródziemnego, osadzoną w kontekście polskiej rzeczywistości i tradycji literackiej. Ten wielopoziomowy, bogaty stylistycznie utwór porusza w jednym błysku pamięci, w metafizycznej perspektywie wiele tematów: przyjaźnie, podróże, momenty radości życia. Wszystko to napisane oszczędnym, precyzyjnym, nowoczesnym stylem pełnym odwołań do wielkich duchów literatury"

Przedstawiamy materiał filmowy zrealizowany przez Wrocławski Wideotygodnik Kulturalny "Kultuba" - Marcin Kurek czyta fragment nagrodzonego poematu.

poniedziałek, 27 września 2010
Warsztaty z ateizmu - relacja filmowa

Przedstawiamy pierwszy z serii minidokumentów realizowanych przez redakcję bloga ML. 5 września 2010 r. w ramach Manifestacji Poetyckich w Muzeum Literatury odbyły się "Warsztaty wokół słowa ateizm". Prowadził je Marek Sobczyk, malarz, akcjoner, projektant graficzny, pedagog. W zaproszeniu na warszaty mogliśmy przeczytać: Szukamy nie tyle słowa, co znaku i jego otoczenia semantycznego - nie zaczynamy od strony prawdziwej, czy fałszywej religijności, ale od strony "ateizmu". Dbamy o nasze funkcjonowanie w społeczności. Odsłonimy pomnik dyskursu wokół słowa "ateizm".

Jak wyglądały warsztaty i czego dotyczyły - możemy zobaczyć w materiale filmowym. Zapraszamy.

piątek, 24 września 2010
Adam Wiedemann "Potężna gromadka wyrusza do Bagdadu"

Fragment tomu "Dywan" czytany przez Adama Wiedemanna podczas Manifestacji Poetyckich 2010. Wiersz "Potężna gromadka wyrusza do Bagdadu". Sala Audiowizualna Muzeum Literatury. Kamera: Piotr Dymmel / ML.

czwartek, 23 września 2010
Komandosi literatury Łukasza Garbala

Łuakasz Garbal - blog

Startujemy z tekstami autorskimi na nowej stronie Muzeum Literatury. Dr Łukasz Garbal, adiunkt w ML, opublikował pierwszy wpis o pracy edytorów pt "Komandosi literatury". Pod tym tytułem będzie też prowadzić swojego bloga. Gorąco polecamy - więcej

20:34, muzeumliteratury , newsy
Link
środa, 22 września 2010
Edward Pasewicz solo

Najciekawsze rzeczy muzyczne w sali audiowizualnej działy się pomiędzy wystąpieniami poetów. Edward Pasewicz (od niedawna mieszkaniec Krakowa), korzystajac z okazji, że nikt mu nie przeszkadza, koncertował dla siebie, dla redakcji naszego bloga oraz dla dopiero co napełniającej się sali. W tle z książką przechadza się Darek Foks. Materiał pochodzi z Manifestacji Poetyckich 2010. Nagranie jest poniekąd dziełem przypadku, kamera stała włączona na statywie, czekając na wystąpienia Marcina Sendeckiego i Darka Foksa.

poniedziałek, 20 września 2010
Andrzej Szpindler & Edward Pasewicz - Manifestacje Poetyckie 2010

Andrzej Szpindler - głos, Edward Pasewicz - fortepian. Nagranie z sali audiowizualnej Muzeum Literatury, Manifestacje Poetyckie 2010. Kamera: Piotr Dymmel, montaż: BJK

Tomasz Stańko, Rafał Księżyk - zdjęcia z Klubu Księgarza

Wrzuciliśmy na Facebooka fotografie Anny Kowalskiej (ML) z wieczoru promocyjnego z okazji przyznania nagrody Warszawskiej Premiery Literackiej Tomaszowi Stańce i Rafałowi Księżykowi za: „Książkę marca 2010 r.” - ZOBACZ

11:21, muzeumliteratury , relacje
Link
piątek, 17 września 2010
Darek Foks "Jak odbijaliśmy Warszawę"

Przedstawiamy przedpremierowy fragment prozy Darka Foksa pt. "Jak odbijaliśmy Warszawę". Nagranie z Muzeum Literatury, Manifestacje Poetyckie 2010.

Kumkał Olik we Wsoli

W Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli odbył się akustyczny koncert grupy Kumka Olik. Impreza zorganizowana była z okazji inauguracji roku szkolnego. Muzeum autora "Ferdydurke" postanowiło zadbać o kondycję psychiczną osób wracająych pod opiekę profesorów Pimki i Bladaczki oraz do innych szkolnych atrakcji. Doszły do nas pogłoski, że koncert był rewelacyjny. Zdjęcia tu, a teledysk promujący ostatnią płytę Kumka Olik poniżej.

14:18, muzeumliteratury , newsy
Link
środa, 15 września 2010
Jeszcze manifestacje

fot. Anna Kowalska / ML

Dodaliśmy do galerii na FB kolejne zdjęcia z Manifestacji Poetyckich 2010. Cały czas pracujemy nad skrótami video, pokonując problemy techniczne, niekompatybilność portów firewire w różnych wersjach Maców, brak kabli w sklepach sieciowych i tym podobne przygody. W opracowaniu video bardzo ciekawe rzeczy: m. in. przedpremierowy fragment prozy Darka Foksa, który bardzo mocno nas (tzn. redakcję bloga) poruszył, wiersze tegoż Darka Foska oraz Marcina Sendeckiego, fragmenty z tomu "Dywan" czytane przez Adama Wiedemanna, a także rewelacyjny koncert Edwarda Pasewicza (po którym uznaliśmy, że Keith Jarrett został zdetronizowany). Montujemy także "Warszaty ze słowa ateizm" Marka Sobczyka i krótki performance poetycki Andrzeja Szpindlera.

"O wiele rzeczy za dużo, by zmieścić w tak małym pudełku" - powiedzieliśmy do siebie, przekazując sobie kamerę wideo.

11:26, muzeumliteratury
Link
| < Lipiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          Rynek Starego Miasta 20
00-272 Warszawa
tel. 022 831 40 61 (centrala)
tel./fax 022 831 76 92
Blogiem dowodzi: BJK

stat4u