Kategorie: Wszystkie | media | newsy | oddziały | relacje | video
RSS
wtorek, 16 listopada 2010
Prześwit. Poezja. Metafora. Nowa wystawa w ML

W listopadzie w ML wyrósł las pełen zapachów, głosów i tajemniczych prześwitów. Zamieszkały w nim duchy poetów: od Homera do Herberta, aby nie zważając na granice życia i śmierci, epok i stylów prowadzić nas przez Czarodziejski ostęp i Las bolesny aż do światła Lasu mistycznego.

Zapraszamy na ścieżki lasu, na spotkanie z poezją, jakiego jeszcze nie było. Tego misterium nie wolno przegapić. Wystawa "Prześwit. Drzewa wysokie, drzewa mówiące".

Trailer wystawy:

Realizacja materiału: Piotr Dymmel (kamera) & Bartłomiej Kwasek (montaż)

Trójgłos o wystawie: Jarosław Klejnocki | Maria Dorota Pieńkowska | Krzysztof Rutkowski

Czego dotyczy wystawa? Nota informacyjna – czytaj

fot. Maciek BociańskiFotografie Maćka Bociańskiego

Wystawa Prześwit. Drzewa wysokie, drzewa mówiące
Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza
Rynek Starego Miasta 20
Warszawa
Godziny otwarcia i ceny biletów – zobacz

Wystawa czynna: 8 listopada 2010 – 8 lutego 2011

12:16, muzeumliteratury , newsy
Link
środa, 10 listopada 2010
Ashok Vajpeyi w Muzeum Literatury

Jeden z najważniejszych przedstawicieli elit kulturalnych Indii, poeta, krytyk literacki, wydawca i tłumacz - Ashok Vajpeyi - odwiedził nas wczoraj. Nasz gość zwiedził m. in. naszą najnowszą wystawę "Prześwit. Drzewa wysokie, drzewa mówiące".

Ashok Vajpeyi jest znany z kreowania nowoczesnych, innowacyjnych instytucji kultury. Jego wieloletnia działalność społeczna ma na celu budowanie i rozszerzanie istniejących kontaktów Indii z zagranicą w dziedzinie kultury, w tym poprzez realizacje cennych projektów dotyczących literatury, muzyki, tańca, teatru, sztuk pięknych czy kina.

Nasz gość od wielu lat zainteresowany jest polską literaturą, zwłaszcza poezją. We współpracy z polskim partnerem dokonał tłumaczenia na język hindi wyboru wierszy takich poetów, jak: Tadeusz Różewicz, Zbigniew Herbert, Czesław Miłosz, Wisława Szymborska.

Zdjęcia Maćka Bociańskiego.

fot. Maciek Bociański

fot. Maciek Bociański

fot. Maciek Bociańskifot. Maciek Bociański / ML

10:46, muzeumliteratury , newsy
Link
wtorek, 09 listopada 2010
Pytania Gombrowiczowskie we Wsoli - relacja filmowa

Można już obejrzeć skrót ponad dwugodzinnej dyskusji pt „Używanie Gombrowicza, czyli co robimy z klasykami”, która odbyła się w rocznicę udostępnienia publiczności Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.

Dyskusję poprowadził prof. Jerzy Jarzębski, jeden z najwybitniejszych znawców twórczości Gombrowicza. W rozmowie uczestniczyli również: Kazimiera Szczuka – krytyk literacki i historyk literatury z Instytutu Badań Literackich PAN; Anders Bodegard – szwedzki slawista, tłumacz i znawca Gombrowicza, a także m.in. Szymborskiej i Herberta; Piotr Kłoczowski – historyk literatury, edytor i eseista, wicedyrektor Muzeum Literatury; Jean – Pierre Salgas – francuski krytyk literacki, profesor historii i teorii sztuki w École Nationale Supérieure d’Art w Bourges oraz Marian Bielecki – historyk i teoretyk literatury z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Przedstawiamy skróty ze spotkania.

poniedziałek, 25 października 2010
Niedoczytania.pl: Urszula Pawlicka - Romans literatury z Twitterem

Screen z Niedoczytania.plScreen z Niedoczytania.pl

W portalu Niedoczytania.pl pojawił się artykuł Urszuli Pawlickiej o Twitteraturze: Serwis społecznościowy Twitter ze swoim ograniczeniem 140 znaków ze spacjami okazał się inspiracją do rozwoju mikroprozy zwanej Twitter Fiction. Kultura interakcyjna przyczyniła się do powstania niczym nieskrępowanej twitteratury. Specyfika mikroblogu znacznie zaważyła na tematyce i stylu tekstów, które określa się miniaturową literaturą (...)

Urszula Pawlicka - Romans literatury z Twitterem - czytaj

poniedziałek, 18 października 2010
Marcin Sendecki - dwa krótkie wiersze

Po krótkiej przerwie powracamy do materiałów z Manifestacji Poetyckich 2010. Tym razem Marcin Sendecki z dwoma krótkimi wierszami.

piątek, 15 października 2010
Dwójka: Tomasz Tyczyński o Muzeum Witolda Gombrowicza

Rozmowa z Tomaszem Tyczyńskim, kierownikiem Muzeum Witolda Gombrowicza, w Dwójce - Polskim Radiu. Jak działa placówka? Do kogo jest kierowana? O młodym zespole Muzeum Gombrowicza, o próbie znalezienie nowej formuły muzealnej oraz o nadchodzących wydarzeniach - posłuchaj

poniedziałek, 11 października 2010
Katastrofa w Smoleńsku a język XIX-wiecznego mesjanizmu

kamera prowadząca: Piotr Dymmel / ML; druga kamera i montaż: Bartłomiej Kwasek

Dlaczego dziś do rozmowy o takich wydarzeniach jak katastrofa smoleńska w komunikacji społecznej używa się języka dziewiętnastowiecznego mesjanizmu? W Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli odbyła się dyskusja z cyklu „Pytania Gombrowiczowskie", zatytułowana „Masa i misja, czyli o kulturze w ciężkich czasach". Udział wzięli: Jerzy Sosnowski - pisarz, historyk i krytyk literatury, dziennikarz radiowej „Trójki", publicysta, felietonista miesięcznika „Więź"; dr Krzysztof Kopczyński - historyk literatury z Zakładu Retoryki i Mediów Instytutu Polonistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego, zajmujący się m.in. kulturą romantyzmu oraz mediami; producent filmowy specjalizujący się w filmach dokumentalnych o tematyce kulturalnej i społecznej. Dyskusję prowdził Tomasz Tyczyński z Muzeum Witolda Gombrowicza.

piątek, 08 października 2010
Jarosław Klejnocki w Super Expressie o Noblu dla Llosy

Jarosław Klejnocki o noblu dla Llosy

czwartek, 30 września 2010
Masa i misja, czyli o kulturze w ciężkich czasach

W Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli odbędzie się dyskusja z cyklu „Pytania Gombrowiczowskie”, zatytułowana „Masa i misja, czyli o kulturze w ciężkich czasach”. Wezmą w niej udział: Jerzy Sosnowski oraz  dr Krzysztof Kopczyński.

W jaki sposób kultura masowa tragicznie przegrane Powstanie Warszawskie przemieniła w radosną opowieść o umieraniu za Ojczyznę? Dlaczego dziś do rozmowy o takich wydarzeniach jak katastrofa smoleńska w komunikacji społecznej używa się języka dziewiętnastowiecznego mesjanizmu? Czy jesteśmy świadkami „tabloidyzacji” tradycji narodowej przez kulturę masową?

Czy ma rację Umberto Eco, gdy mówi o „operatorach” kultury masowej, którzy nie tyle dostarczają taką kulturę, na jaką jest zapotrzebowanie, ile raczej wpierw wmawiają masowemu odbiorcy, że takiej właśnie kultury potrzebuje? Czy wobec takiej odgórnie tworzonej kultury masowej kultura „oddolna”, offowa ma jakieś szanse? Czy istnieje jeszcze coś takiego, jak kultura wysoka, autorytet kulturalny czy misja kultury?

Czy przeciętny odbiorca kultury i komunikacji masowej stanie się nowym typem antropologicznym, homo videns, otumanionym przez obraz i terroryzowanym emocjami? Czy – jak uważał Giovanni Sartori – skutki tej zmiany dotykają całej naszej cywilizacji: od kultury po politykę?

3 października (piątek) 2010 r., godz 17.30
Muzeum Witolda Gombrowicza

Wsola ul. Witolda Gombrowicza 1
26-660 Jedlińsk

więcej: http://muzeumliteratury.pl/pytania-gombrowiczowskie-powracaja/

wtorek, 28 września 2010
Od deski do deski - projektowanie książek razem z dziećmi

Realizacja materiału wideo: Bartłomiej Kwasek / ML

Czym jest książka? Jak dzieci radzą sobie z projektowaniem? Co daje praca manualna? A także: rodzice w całkiem nowej sytuacji... O kulturze czytania i o książkach opowiada Lech Żurkowski. Materiał wideo z warsztatów "Od deski do deski". Muzeum Literatury 2010.

Patrz też: zdjęcia Maćka Bociańskiego z warsztatów - zobacz

1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 21
| < Lipiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          Rynek Starego Miasta 20
00-272 Warszawa
tel. 022 831 40 61 (centrala)
tel./fax 022 831 76 92
Blogiem dowodzi: BJK

stat4u