Kategorie: Wszystkie | media | newsy | oddziały | relacje | video
RSS
wtorek, 04 stycznia 2011
Sens mroźnej drogi - Życie Warszawy o wystawie "Podróż Trzech Króli wg T.S. Eliota"

Podróż Trzech Króli jest dla większości z nas zamierzchłą historią. Nie mamy racji – przekonuje Muzeum Literatury, przygotowując wystawę inspirowaną wierszem T.S. Eliota - o wystawie w Życiu Warszawy pisze Anna Brzezińska-Czerska - czytaj

Rok 2011 rokiem Miłosza

Instytut Książki, który zarządza programem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Promesa Miłosz 2011, opublikował wyniki naboru wniosków do tego programu. Uzyskaliśmy bardzo wysoką punktację (oba nasze wnioski zajęły drugie miejsce z jednakową liczba punktów) i otrzymaliśmy dofinansowanie dwóch projektów:

1) Konferencja naukowa w Budapeszcie „Środkowoeuropejska tożsamość Czesława Miłosza i jego miejsce w kulturze europejskiej”

2) Festiwal „Wielkie Księstwo Poezji” w Mińsku (Białoruś)

Projekty będą realizowane w tym roku. Więcej na stronie Instytutu Książki

środa, 22 grudnia 2010
Muzeum Gombrowicza w Teleexpresie

Ewa Witkowska

W niedzielę, 19 grudnia 2010 r. w „Teleexpresie” ukazał się materiał o Muzeum Witolda Gombrowicza (oddział Muzeum Literatury). Podczas krótkiego reportażu pokazany został dwór we Wsoli, w którym mieszkał Jerzy Gombrowicz z żoną, Aleksandrą z Pruszaków. Widzowie „Teleexpresu” mogli dowiedzieć się, że Witold często przyjeżdżał do Wsoli, gdzie grywał w tenisa i pływał kajakiem po Radomce oraz zobaczyć niektóre z cennych pamiątek po pisarzu, na przykład walizę, z którą podróżował przez wszystkie lata emigracji.

O muzeum opowiada Ewa Witkowska, która "u Gombrowicza" odpowiada za promocję. Materiał jest dostępny na stronie TVP - zobacz

poniedziałek, 20 grudnia 2010
Trailer do wystawy "Podróż Trzech Króli wg T.S. Eliota"

Zwiastun nowej wystawy "Podróż Trzech Króli wg T.S. Eliota" jest już zrealizowany. O wystawie opowiadają jej autorzy: Łukasz Kossowski i Aleksandra Kaiper-Miszułowicz oraz artyści: Marek Ałaszewski (autor oratorium do wiersza T.S. Eliota) i Marek Jaromski (autor prac artystycznych). O zbiórce funduszy na rodzinne domy dziecka mówi Monika Madej z Fundacji Św. Mikołaja. Wernisaż wystawy odbędzie się 6 stycznia 2011 r. w Muzeum Literatury.

[kamera: Piotr Dymmel, światła: Maciek Bociański, montaż: Bartłomiej Kwasek]

O wystawie i wszystkich towarzyszących jej wydarzeniach będziemy jeszcze informować. Do tej pory zrealizowaliśmy dwa trailery do wystaw: "Prześwit. Drzewa wysokie, drzewa mówiące" oraz "Ikona domowa ze zbiorów Petro i Andrieja Costinów". Trailery pełnią rolę informacyjną, pozwalają zapoznać się z naszą ofertą jeszcze przed otwarciem wystawy oraz zachęcić zainteresowanych do odwiedzenia ekspozycji.

Muzeum Literatury pragnie wprowadzić swoje trailery jako standard muzealny: chcemy w ten sposób zapowiadać wszystkie swoje ekpozycje, liczymy na to, iż inne placówki muzelane podążą naszą drogą. Materiały filmowe są w całości realizowane przez zespół złożony z pracowników Muzeum Literatury.

piątek, 17 grudnia 2010
O podcastach i zbiorach fonicznych w Wiadomościach TVP

Wiadomości TVP wyemitowały materiał o naszych podcastach oraz zbiorach fonicznych. To tylko potwierdza naszą tezę o wadze serwisu podcastowego i jego znaczeniu dla rozwoju naszej placówki (a także, w przyszłości, innych instytucji związanych z kulturą). Materiał został wyemitowany 17 grudnia w programie pierwszym TVP.

Całość można zobaczyć na stronie TVP

Wiadomości TVP o podcastach ML

Wiadomości TVP o podcastach ML

wtorek, 14 grudnia 2010
Dlaczego podcasty są ważne dla nas i dla naszych odbiorców oraz co z tego wynika

Po dłuższych przymiarkach i krótkim rozbiegu technicznym uruchomiliśmy serwis z podcastami. W pierwszym odcinku udostępniamy wypowiedź Jana Józefa Lipskiego, krytyka i historyka literatury, postaci legendarnej. Lipski mówi o swojej rodzinie, opowiada niespiesznie, momentami ucieka w gawędę, ale nagranie cały czas urzeka.

Nasze archiwa foniczne to prawdziwa kopalnia literacka. Każdy z pisarzy prezentuje siebie, swoją twórczość i biografię w specyficzny, sobie tylko właściwy sposób. Nie ma dwóch takich samych nagrań, dwóch takich samych opowieści. Wkrótce przekonacie się Państwo, jak bardzo różnorodny jest to świat i jak bardzo wciągający.

Jak będziemy robić podcasty?

Serwis podcastowy jest ważny z wielu względów. Przede wszystkim czyni możliwym szeroki dostęp do naszych archiwów fonicznych, gdzie zgromadzone są unikatowe nagrania, wypowiedzi często już nieżyjących twórców. Udostępniając nasze archiwa foniczne poprzez podcasty będziemy starali się starannie je wyselekcjonować oraz opracować, podając komentarz na wstępie. Podcasty wpiszą się niewątpliwie w promocję "literatury mówionej", będą popularyzować opowieści dawno zapomniane, historie, anegdoty, impresje pisarskie, a także fragmenty twórczości w wersji odautorskiej.

Nowoczesność to umiejętność twórczego czerpania z tradycji

Podcasty są ważne także jako medium. To bardzo nośny i aktualny sposób na dotarcie do odbiorcy. Podcast będzie można ściągnąć i wysłuchać poprzez odtwarzacz mp3. Zachować go na dysku, wysłać link do źródła i podzielić się ze znajomym. Muzeum będzie te działania wspierać przez wszystkie swoje kanały społecznościowe.

Podcasty pełnią bardzo ważną rolę - taką, jaką niegdyś pełniło radio u początków swego istnienia. To rodzaj "intymnego" kontaktu z autorem wypowiedzi, nie przerywanego żadnym szumem informacyjnym, obecnym we współczesnych środkach komunikacji (nie ma reklam, nie ma ramówki, w której należy się zmieścić). W przypadku tych nagrań słuchacz będzie miał do czynienia nie tylko z literaturą, opowieścią, anegdotą, ale także z barwą głosu autora, detalem, naturalnym sposobem artykulacji - a więc z tym wszystkim, z czym mamy okazję obcować w prywatnej, uważnej rozmowie.

Co z tymi podcastami?

Instytucje kultury, placówki muzealne, wydawcy będą zmuszeni do tworzenia własnych serwisów podcastowych i tylko kwestią czasu jest to, kiedy próby takich serwisów zaczną się pojawiać w polskich placówkach kulturalnych*. Muzeum Literatury wychodzi naprzeciw pewnym tendencjom (już wyraźnie obecnym poza granicami naszego kraju). Mam nadzieję, że każdy kolejny, dobrze opracowany przez nas podcast przyniesie Państwu mnóstwo frajdy i zainspiruje do sięgnięcia po książkę danego autora.

Do usłyszenia.

Bartłomiej Kwasek
ML

* oczywiście świetny serwis podcastowy ma Polskie Radio (i inne stacje radiowe jak np. TOK FM) - ale tutaj rzecz się rozumie sama przez się; Wydawnictwo Znak przez pewien czas nieśmiało przysposobiało się do podcastów, choć na stronie internetowej wydawcy bardzo trudno znaleźć jakiś ich ślad - projekt nie jest systematycznie rozwijany.
__

Patrz też:

  • Pracownia foniczna Muzeum Literatury - czytaj
20:52, muzeumliteratury , newsy
Link
Torby Muzealne - zima/wiosna 2010 - 2011

Torby Muzealne - fot. Maciek Bociański

fot. Maciek Bociański / ML

Na ostatnie Targi Książki Historycznej przygotowaliśmy papierowe torby z logotypem Muzeum Literatury. Torby były na tyle popularne wśród gości targowych, iż można je było zauważyć w okolicach Zamku Królewskiego przez kilka targowych dni. Nic dziwnego, duży charaktereystyczny logotyp na białym tle po prostu rzuca się w oczy.

Torby zakupowe Muzeum Literatury - zima / wiosna: papier Kraft, biały, format 30,5 x 44 x 17.

poniedziałek, 13 grudnia 2010
Trailer do Podróży Trzech Króli. Making of

Już 6 stycznia 2011 r. otwieramy nową wystawę w Muzeum Literatury: "Podróż Trzech Króli wg. TS Eliota". W tej chwili przygotowujemy krótki zwiastun filmowy ekspozycji. Mówić będą m.in. Marek Ałaszewski (twórca muzyki do oratorium), Marek Jaromski (prace plastyczne) oraz autorzy wystawy: Aleksandra Kaiper-Miszułowicz oraz dr Łukasz Kossowski. Premiera trailera już wkrótce.

20:50, muzeumliteratury , newsy
Link
Rękopis XXL

Wielkoformatowa ekspozycja rękopisu Mickiewicza w centrum Warszawy? To możliwe!

Od kilku tygodni na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie remontowany jest pomnik Adama Mickiewicza. Remont stał się okazją do (krótkotrwałej) wielkoformatowej ekspozycji rękopisu Mickiewicza. Reprodukcja została umieszczona na siatce ochronnej wokół remontowanego monumentu. Rękopis pochodzi ze zbiorów Muzeum Literatury, jest to zakończenie Księgi XI „Pana Tadeusza”.

Pomnik Adama Mickiewicza w Warszawie - remont

piątek, 03 grudnia 2010
Czas przemyśleć pewne sprawy?

Czym jest książka? Czy jest nią tylko treść? W jaki sposób się dziś nią dzielimy? Czy uczymy się od nauczycieli - czy może od nas samych?

Dziesięć najbardziej pożądanych zawodów w 2010 roku, w ogóle nie istniało w roku 2004.

Jaka jest rola muzeów we współczesnym świecie? Być może czas przemyśleć pewne sprawy...

1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 21
| < Lipiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          Rynek Starego Miasta 20
00-272 Warszawa
tel. 022 831 40 61 (centrala)
tel./fax 022 831 76 92
Blogiem dowodzi: BJK

stat4u