Kategorie: Wszystkie | media | newsy | oddziały | relacje | video
RSS
niedziela, 06 lutego 2011
O ekspozycji w Muzeum Andrzeja Struga

Jak wyglądają nasze oddziały i czego dotyczą wystawy w nich eksponowane? Postanowiliśmy zaprezentować Państwu każdą z naszych stałych ekspozycji muzealnych. O "Mirażach i rzeczywistości" opowiada Katarzyna Piktel z Muzeum Andrzeja Struga.

czwartek, 03 lutego 2011
Gabriela Zapolska graficznie - konkurs

Gabriela Zapolska - graficznie

Sophisti.pl we współpracy z Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza ogłasza konkurs „Zapolska graficznie”.

Zadaniem konkursowym jest przygotowanie grafiki inspirowanej sylwetką Gabrieli Zapolskiej. Spośród nadesłanych prac jury wyłoni najciekawsze projekty, które zostaną zaprezentowane podczas Nocy Muzeów 14 maja 2011 r.

W 2011 r. przypada 90-ta rocznica śmierci Gabrieli Zapolskiej. To doskonała okazja, aby poprzez wystawę i konkurs przypomnieć jej bogatą twórczość i osobowość. Konkurs będzie dopełnieniem wystawy, która będzie pokazywać nie tylko wielką pasję Zapolskiej, jaką był teatr, ale również mniej znany dorobek prozatorski i epistolograficzny, jak również ogromną pracę publicystyczną.

Bogatą wystawę dopełnią dzieła młodych artystów i grafików, którzy zainspirują się życiorysem, twórczością i osobowością Gabrieli Zapolskiej.

Aby wziąć udział w konkursie należy przygotować grafikę i zamieścić ją w specjalnym panelu zgłoszeniowym na portalu sophisti.pl

Czas trwania konkursu:
1 luty – 15 kwiecień 2011

Finał:
Noc Muzeów 14 maja 2011

Jury:
Małgorzata Górzyńska (Muzeum Literatury)
Witold Błażejowski - artysta plastyk współpracujący z Muzeum Literatury

Spośród nadesłanych prac Jury wyłoni od 6 do 12 projektów, które zostaną zaprezentowane w przestrzeni Muzeum Literatury podczas Nocy Muzeów 14 maja 2011 r.

O konkursie czytaj na stronie Sophisti - więcej

wtorek, 01 lutego 2011
Tomasz Tyczyński z Muzeum Gombrowicza w Trójce

Screen za: www.polskieradio.pl

Screen za: www.polskieradio.pl

Rozpoczął się Rok Czesława Miłosza. Poprzedni należał do Chopina, jeszcze wcześniej przypominaliśmy dorobki artystyczne Słowackiego, Herberta, Wyspiańskiego... Czy z tych obchodów pozostaje coś więcej niż faktury i statystyki?

Co nam po tych oficjalnych uroczystościach zostało? Czy dobrze wykorzystano pieniądze przeznaczone na promocję autorów i ich dzieł? Na te i inne pytania odpowiadali w „Klubie Trójki”: Grzegorz Gauden, dyrektor Instytutu Książki, oraz Tomasz Tyczyński, kierownik Muzeum Witolda Gombrowicza. Audycję w Programie III Polskiego Radia poprowadził Jerzy Sosnowski.

Audycji moża posłuchać na stronie Trójki - słuchaj

środa, 26 stycznia 2011
Artliteria o "Prześwicie"

artliteria

Artliteria - blog poświęcony designowi, kampaniom promującym czytelnictwo, ukazujący najlepsze - ze względu na brak dobrych rodzimych wzorców - głównie zagraniczne realizacje, napisał o naszej wystawie "Prześwit. Drzewa wysokie, drzewa mówiące".

Zabawne, jak twórcom wystawy "Prześwit" udało się połączyć w jedną całość siłę ludzkiej osobowości. Z belek ze zrujnowanego dworku, z materii słowa i skojarzeń, powstała poezja. Od Homera do Herberta. Sami organizatorzy mówią, że „drzewa symbolizują poetów towarzyszących w drodze tym, którzy podejmują ryzyko poszukiwania istoty bytu”. Aczkolwiek symbol to za mało. Lepią poetów na nowo i z nowym znaczeniem pojęcia „treści”. Ile oczu, tylu twórców. Od Homera do Herberta biorę zatem w gruby cudzysłów - pisze Joanna Panek.

Całość razem ze zdjęciami Maćka Bociańskiego tutaj.

wtorek, 25 stycznia 2011
Kinga Ilgner i Maciej Wojdyła o "Podróży z Pchłą Szachrajką"
Zrealizowaliśmy krótki film o jednym z najpopularniejszych spektakli dla najmłodszych widzów Muzeum Literatury - "Podróży z Pchłą Szachrajką". O przedstawieniu mówią Kinga Ilgner i Maciej Wojdyła, aktorzy tworzący przedstawienie. A dzieci - jak zwykle - szaleją...

[Film zrealizowali: Filip Bojarski - kamera; Bartłomiej Kwasek - montaż]

Spektakl przeznaczony jest dla grup liczących około 20-30 osób: przedszkolaków (w wieku 4+) i uczniów zerówki. Informacji udziela Dział Naukowo-Oświatowy ML: tel. 22/831 76 91.
czwartek, 20 stycznia 2011
Jan Polkowski - o pokoleniu

Gościliśmy Jana Polkowskiego, poetę, autora m.in "Elegii z Tymowskich Gór", tomu "Cantus" (2009), laureata Nagrody Kościelskich (1983), którego wypowiedzi zasiliły nasze zbiory foniczne. Z autorem rozmawiała Maria Dorota Pieńkowska. Poniższe nagranie wideo zrealizowane zostało przez Annę Kowalską.

10:51, muzeumliteratury , video
Link
piątek, 14 stycznia 2011
Pomnik Adama Mickiewicza w Warszawie już po remoncie

Zakończył się trwający od kilku tygodni remont pomnika Adama Mickiewicza na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Monument przeszedł remont kapitalny, pierwszy tak poważny od trzydziestu lat. Dodatkowo pomnik zyskał nowoczesną iluminację, którą - zapewne - będziemy mogli zobaczyć nocą. Zdjęcia Maćka Bociańskiego.

Patrz też: Rękopis XXL

Pomnik Adama Mickiewicza w Warszawie

Pomnik Adama Mickiewicza w Warszawie

Fot. Maciek Bociański / ML

Już są w Warszawie...

Trailer wystawy "Podróż Trzech Króli wg T.S. Eliota"

czwartek, 13 stycznia 2011
Łukasz Garbal w Trójce o Janie Józefie Lipskim

Gościem Jerzego Sosnowskiego w Klubie Trójki był m.in. Łukasz Garbal (IDiSnLP, odddział ML). Rozmowa dotyczyła Dzienników Jana Józefa Lipskiego. Całość dostępna na stronie Polskiego Radia. Zapraszamy do wysłuchania audycji tutaj.

wtorek, 11 stycznia 2011
Skróty filmowe z wernisażu "Podróż Trzech Króli wg T.S. Eliota"

Przygotowaliśmy szybki filmowy przegląd wydarzeń z 6 stycznia 2011 r., a więc z wernisażu wystawy "Podróż Trzech Króli wg T.S. Eliota", koncertu staropolskich pieśni (Marii Pomianowskiej i Bartłomieja Pałysy) oraz oratorium Marka Ałaszewskiego. Polecamy.

1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 21
| < Lipiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          Rynek Starego Miasta 20
00-272 Warszawa
tel. 022 831 40 61 (centrala)
tel./fax 022 831 76 92
Blogiem dowodzi: BJK

stat4u