Kategorie: Wszystkie | media | newsy | oddziały | relacje | video
RSS
piątek, 19 marca 2010
Tomas Venclova w ML - fragment spotkania "Zarzecze"

kamera: Piotr Dymmel / ML

10:13, muzeumliteratury , video
Link
czwartek, 18 marca 2010
Ćwierkamy...

Muzeum Literatury - Twitter screenScreen za: twitter.com/MuzeumLiter

"Hey there! MuzeumLiter is using Twitter!"

Twitter jest serwisem mikroblogowym służącym do szybkiej komunikacji (proszę wybaczyć, to w razie gdyby ktoś jeszcze nie wiedział). Komunikat ograniczony jest tutaj w całości do 140 znaków, chodzi więc o meritum, o message. Zaczęliśmy więc ćwierkać (ang. tweet) przy pomocy tych paru muzealnych literek. Zapraszamy do śledzenia. Przy okazji ciekawostka - ograniczenia liczby znaków w nazwie konta na Twitterze (do 15 liter ze spacjami) sprawiły, że - chcąc nie chcąc - z Muzeum Literatury staliśmy się Muzeum Liter. Jest to koincydencja znacząca, bo jak wiadomo nie od dziś w tych kartach nic nie dzieje się z przypadku.

23:25, muzeumliteratury , newsy
Link
Prasa: "Muzeum Literatury do remontu" [Gazeta Wyborcza]

Screen: za Gazeta.plScreen za: gazeta.pl/warszawa

Nowy dyrektor ma dużo planów. Chce muzeum otworzyć na młodych ludzi, odświeżyć stałą ekspozycję, myśli o programie cyklicznych spotkań literackich i wystaw czasowych, zamierza przebudować stronę internetową muzeum. Doskonale też zdaje sobie sprawę z ograniczeń przestrzeni, w której muzeum się znajduje - sześciu zabytkowych kamieniczek w Rynku Starego Miasta. Nieremontowanych od lat, niewygodnych do prezentowania wystaw, wymagających za każdym razem osobnej aranżacji, budowania ścianek, zasłaniania okien (...).

Beata Kęczkowska

-> Całość artykułu na portalu gazeta.pl - czytaj

21:43, muzeumliteratury , media
Link
Tomas Venclova w Muzeum Literatury

fot. Anna Kowalska / MLTomas Venclova, fot. Anna Kowalska / ML

Tomas Venclova, znany litewski poeta, tłumacz i eseista spotkał się we wtorek 9 marca ze swoją publicznością w Muzeum Literatury na Rynku Starego Miasta w Warszawie.

Wieczór poświęcony był poezji Venclovy, autor przeczytał kilkanaście swoich wierszy, które przeplatał anegdotami i opowieściami ze swojego życia. Gospodarzem spotkania był Jarosław Klejnocki, dyrektor Muzeum Literatury, który przedstawił Venclovę - za Josifem Brodskim - jako człowieka trzech języków i trzech literatur: litewskiej, polskiej i rosyjskiej.

W drugiej części wieczoru Venclova skoncentrował się na rozmowie z publicznością. Padały pytania o jego ulubionych poetów polskich i litewskich, o jego znajomość z Josifem Brodskim oraz o liczne podróże, w których autor spędza większość roku. Czytelnicy dociekali, w którym języku Venclova czuje się najlepiej. – Podobno ojczystym językiem jest ten, za pomocą którego człowiek spontanicznie liczy do trzech – odparł poeta – W moim przypadku jest to język litewski – dodał.

Tomas Venclova jest profesorem języków słowiańskich na uniwersytecie w Yale w USA. Od wielu lat związany jest z polską kulturą i literaturą, autor licznych przekładów z języka polskiego, jest doktorem honoris causa kilku polskich uczelni. Mieszka w New Heaven w USA oraz czasowo w Wilnie i Krakowie. Spotkanie w Muzeum Literatury zainicjowało warszawski cykl spotkań z poetą.

Tomas Venclova, Spotkanie w Muzeum Literatury, 9 marca (wtorek) 2010 r. Godz. 18.00

15:53, muzeumliteratury , relacje
Link
Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli

fot. Maciej Bociański/MLfot. Maciej Bociański / ML

Witold Gombrowicz - mistrz autokreacji, który pisał o sobie z niezrównanym kunsztem, czyniąc z siebie najważniejszego bohatera wszystkich dzieł, w czterdzieści lat po śmierci doczekał się pierwszego w Europie, a prawdopodobnie również na świecie (jak twierdzi Rita Gombrowicz, wdowa po pisarzu) muzeum. Nie życzyłby sobie jednak, aby było to zwykłe muzeum. W Dzienniku pisał: „Muzea są czymś arcymartwym, przyprawiającym o ból głowy”.

Muzeum Witolda Gombrowicza jest więc miejscem żywym, o dynamicznym charakterze, bogatej ofercie, nie ograniczającej się jedynie do wystaw, a obejmującej również wydarzenia artystyczne i kulturalne: koncerty, monodramy, spotkania literackie, dyskusje.

Muzeum Witolda Gombrowicza mieści się w zabytkowym pałacu we Wsoli, położonym w odległości 10 km od Radomia i 90 km od Warszawy. To tu w pierwszej połowie XX wieku mieszkał wraz z żoną - Aleksandrą z Pruszaków i córką Tereską brat Witolda - Jerzy Gombrowicz. Pisarz przyjeżdżał do Wsoli wielokrotnie, ostatni raz w 1939 roku, niedługo przed wybuchem II wojny światowej. Wtedy brat Jerzy poradził mu, aby przyjął propozycję podróży do Argentyny pionierskim rejsem transatlantyku „Chrobry”. We wsolskim pałacu powstawał „Pamiętnik z okresu dojrzewania” – debiut pisarza, oraz fragmenty słynnej powieści „Ferdydurke”. Ładny i wygodny pałac, wybudowany w 1914 roku, stale tętnił życiem, ale Witold mógł łatwo odizolować się od zgiełku, aby pisać. W wolnych chwilach pływał po Radomce lub grywał w tenisa.

Muzeum zainaugurowało swoją działalność 10 października 2009r, po trzech latach remontu i przygotowań. W ciągu zaledwie dwóch pierwszych tygodni pałac odwiedziło ponad 1000 osób.


Dołącz do fanów
Muzeum Witolda Gombrowicza
na Facebooku


Ekspozycja stała „JA, Gombrowicz”

Ekspozycja dokumentuje życiorys pisarza, z podziałem na część polską, i argentyńsko-europejską. Wzbogacona jest o pamiątki, zdjęcia rodzinne, listy i rękopisy. Jednym z najciekawszych eksponatów jest mocno juz podniszczona waliza, którą Gombrowicz zabrał ze sobą, gdy opuszał Polskę w sierpniu 1939 roku. Towarzyszyła mu przez wszystkie lata emigracji.

„Gombrowicz zaprezentowany w Muzeum wprowadza nas w swe „zwyczajne” sprawy, w swoją filozofię, przemyślenia na temat literatury i własnej twórczości, przede wszystkim jednak w tajniki własnego JA.”

JA, Witold Gombrowicz, Jolanta Pol

Kierownik: Tomasz Tyczyński

Adres: 26-660 Jedlińsk, Wsola ul. Witolda Gombrowicza 1 [mapa]
tel. 0 48 321 50 73

Tomasz Tyczyński: t.tyczynski@muzeumliteratury.pl (kierownik)
Ewa Bielawska: e.bielawska@muzeumliteratury.pl (promocja)
Dominika Świtkowska: d.switkowska@muzeumliteratury.pl (kustosz)

Muzeum czynne:
od środy do niedzieli 10.00 - 17.00


14:10, muzeumliteratury , oddziały
Link
Muzeum Marii Dąbrowskiej

fot. Maciej Bociański/MLfot. Maciej Bociański / ML

W mieszkaniu, w którym Maria Dąbrowska przeżyła 37 lat (1917-1954) i napisała większość swoich dzieł, w tym powieść „Noce i dnie”, zaprezentowano spuściznę literacką i publicystyczną pisarki, jej prace plastyczne oraz pamiątki osobiste, w tym bogaty księgozbiór. Przypomniano także postać Mariana Dąbrowskiego i Stanisława Stempowskiego.

W Muzeum odbywają się lekcje muzealne dla młodzieży, wieczory literackie, spotkania z twórcami kultury, promocje książek i odczyty.

Kierownik: kustosz Ewa Manowiecka
Adres: 00-635 Warszawa, ul Polna 40 m. 31 [mapa]
tel. 022 825 31 13
e-mail: muzeum-dabrowskiej@muzeumliteratury.pl

Muzeum czynne:
w poniedziałki, środy, piątki 10.00-15.30
we wtorki, czwartki 12.00-18.00
w pierwszą i trzecią niedzielę miesiąca 12.00-17.00

13:40, muzeumliteratury , oddziały
Link
Muzeum Władysława Broniewskiego

fot. Maciej Bociański/MLMuzeum Broniewskiego od strony ogrodu. fot. Maciej Bociański / ML

W domu, w którym Władysław Broniewski spędził ostatnie dziewięć lat życia, zachowano autentyczne wyposażenie wnętrz. Wystawa w muzeum dokumentuje złożone losy autora „Ulicy Miłej”. Obok rękopisów eksponowane są także mało znane materiały z archiwum literackiego pisarza.

Można tu posłuchać nagrań wierszy w wykonaniu poety i obejrzeć film biograficzny.

Kierownik: kustosz Sławomir Kędzierski

Adres: 00-561 Warszawa, ul. Jarosława Dąbrowskiego 51 [mapa]
tel. 022 845 03 28
e-mail: muzeum-broniewskiego@muzeumliteratury.pl

Muzeum czynne:
we wtorki, środy, piątki 10.00-15.00
we czwartki 12.00-18.00

12:50, muzeumliteratury , oddziały
Link
Muzeum Andrzeja Struga

fot. Maciej Bociański/MLfot. Maciej Bociański / ML

W przedwojennym mieszkaniu Andrzeja Struga przygotowano ekspozycję biograficzno-literacką. Przypomniano nie tylko działalność prozatorską i publicystyczną pisarza, ale także jego udział w życiu politycznym i społecznym przedwojennej Polski. Był bowiem Strug działaczem PPS, oficerem Legionów Polskich, senatorem, Wielkim Mistrzem Wielkiej Loży Narodowej Polski w latach 1922-1925.

W Muzeum odbywają się lekcje muzealne dla młodzieży, wieczory literackie i odczyty.

Kierownik: Teresa Strużyńska

Adres: 00-608 Warszawa, Al. Niepodległości 210 m. 10 A [mapa]
tel. 022 825 09 71
e-mail: muzeum-struga@muzeumliteratury.pl

Muzeum czynne:
w środy, piątki 10.00-16.00
we wtorki i czwartki 12.00-18.00
w pierwszą i trzecią niedzielę miesiąca 12.00-17.00

12:46, muzeumliteratury , oddziały
Link
Instytut Dokumentacji i Studiów nad Literaturą Polską

Utworzony w 2005 roku, jako centrum badawcze i informacyjne, dokumentujące polskie życie literackie w kraju i na emigracji po 1939 roku. Zadaniem Instytutu jest prowadzenie kwerend w archiwach, bibliotekach, kolekcjach prywatnych i publicznych polskich i zagranicznych w celu tworzenia pełnej dokumentacji i informacji o polskim dziedzictwie literackim i intelektualnym XX wieku. Podejmie on trwałą współpracę ze światowymi placówkami posiadającymi w swoich zasobach polskie archiwa, w tym Beinecke Library Uniwersytetu Yale, Instytutem Crocego w Neapolu, Oxfordem, prywatnymi archiwami literackimi w Europie i na świecie oraz polskimi: Instytutem Historii, Instytutem Sztuki i Instytutem Badań Literackich PAN, Biblioteką Narodową, Biblioteką Czartoryskich, Ossolineum, Archiwum Emigracji przy UMK w Toruniu, Towarzystwem Opieki nad Archiwum Instytutu Literackiego w Paryżu, Ośrodkiem „Karta”, Ośrodkiem „Pogranicze” i „Borussia”, z Instytutem Książki i Instytutem im. Adama Mickiewicza.

Wyniki prac udostępniane będą w postaci baz danych oraz wydawnictw źródłowych, przewodników, bibliografii i katalogów archiwów. Do zadań Instytutu należy ponadto organizowanie kolokwiów, seminariów i konferencji dotyczących literatury polskiej drugiej połowy XX wieku w perspektywie europejskiej.

Kurator Piotr Kłoczowski
Adres: ul. Krakowskie Przedmieście 87/89
00-079 Warszawa [mapa]
tel. 022 826 75 50
WWW: http://www.literatura.art.pl/

12:34, muzeumliteratury , oddziały
Link
Muzeum Literatury - Rynek Starego Miasta 20 w Warszawie

fot. Anna Kowalska / MLPatio Muzeum Literatury, Fot. Anna Kowalska / ML

Celem i zadaniem Muzeum Literatury jest otoczenie opieką pamiątek związanych z literaturą polską, jej twórcami, a także szeroko pojętym życiem literackim w Polsce. Jest nim również upowszechnianie wiedzy o poszczególnych pisarzach, życiu literackim i literaturze polskiej od początków jej istnienia po dzień dzisiejszy.

-> Historia Muzeum - czytaj

Muzeum gromadzi rękopisy, pamiątki po pisarzach, dzieła sztuki i ikonografię. Możemy się pochwalić księgozbiorem biblioteki muzealnej, liczącym ponad 110 tyś tomów. Jesteśmy w posiadaniu unikatowego zbióru nagrań wypowiedzi pisarzy.

Muzeum organizuje spotkania literackie, promocje książek oraz koncerty.

-> Patrz: aktualności

Oddział główny Muzeum Literatury mieści się na Rynku Starego Miasta 20 w Warszawie

Na wystawy zapraszamy w:
poniedziałki, wtorki, piątki w godz. 10.00 do 16.00
środy i czwartki w godz. 11.00 do 18.00
niedziele z wyjątkiem ostatniej w miesiącu w godz. 11.00 do 17.00.

Pracownie czynne: poniedziałek - piątek 9.00 - 15.00

Dyrektor: p.o. dyrektora dr Jarosław Klejnocki
Wicedyrektor: Henryk Banasiuk
Wicedyrektor: dr Piotr Kłoczowski
Główny Inwentaryzator: Andrzej Fiett

Adres: Rynek Starego Miasta 20, 00-272 Warszawa [mapa]
tel. 022 831 40 61 (centrala)
tel./fax 022 831 76 92
e-mail: sekretariat@muzeumliteratury.pl

11:27, muzeumliteratury
Link
1 ... 21
 
| < Lipiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          Rynek Starego Miasta 20
00-272 Warszawa
tel. 022 831 40 61 (centrala)
tel./fax 022 831 76 92
Blogiem dowodzi: BJK

stat4u